750x200

Testing 1 2 3

menu_cat.tpl


Biznes i finanse
Medycyna
Prezenty


menu_static.tpl


Kontakt

Tu jesteś: ad6.iswift.eu/ » Biznes i finanse » Angela Merkel gotowa na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Angela Merkel gotowa na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Dodano: 2015-04-19 15:22:47 | Tagi:

Angela Merkel gotowa na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
Brytyjskie media odnotowały wypowiedź kanclerz Angeli Merkel, że Niemcy byłyby gotowe pogodzić się z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Downing Street odmawia komentowania tych uwag cytowanych przez tygodnik Der Spiegel. Gazeta donosi, że Angela Merkel wolałaby raczej wyjście Wielkiej Brytanii z Unii, niż pójście na kompromisy w sprawie swobody przepływu pracowników.

Kanclerz Niemiec obawia się podobno, że premier David Cameron zbliża się do punktu, z którego nie będzie już odwrotu. Brytyjski premier zamierza nagiąć unijne reguły imigracji z innych państw Unii, do granic wytrzymałości - twierdzi Der Spiegel. I wyjaśnia, że chodzi o deportację tych obywateli Unii, którzy w ciągu trzech miesięcy nie znajdą pracy.
Nawet 9% od Unii Europejskiej!


Niemcy już wcześniej storpedowali inną propozycję - wprowadzenia limitów na pozwolenia na pracę dla robotników niewykwalifikowanych.
Cameron przeciwko imigrantom

Brytyjski premier David Cameron chce ograniczenia migracji w ramach UE tak, by prawo przemieszczania się ludzi z kraju do kraju dotyczyło tych, którzy mają zapewnioną pracę, a nie tych, którzy dopiero liczą, że znajdą ją na miejscu.

Po trzech miesiącach imigranci niezdolni do utrzymania się z własnych środków nie mieliby prawa do świadczeń, lecz byliby deportowani.

Brytyjski pakiet propozycji migracyjnych będzie maksymalizował ograniczenia przewidziane w istniejących przepisach - cytuje tygodnik źródło rządowe. Takie podejście nie będzie wymagało zmian traktatowych, a Londyn uniknie stwarzania wrażenia, że chce dla siebie szczególnych praw - tłumaczy niewymieniony z nazwiska członek gabinetu Camerona.

Inny minister akcentuje to, że nowe podejście brytyjskie zakłada powrót do pierwotnego sensu zasady swobodnego przemieszczania się siły roboczej w ramach wspólnego rynku: Przyglądamy się możliwości ograniczenia nowych przybyszy do tych, którzy mają pracę - powiedział.

Musimy rozciągnąć istniejące zasady tak daleko, jak się da. Nikt w UE nie ma prawa do pozostania w którymś kraju dłużej niż trzy miesiące, jeśli nie może się utrzymać. Nie mam wątpliwości, że będzie to elementem pakietu - dodaje przedstawiciel rządu.

Według Sunday Times Cameron wychodzi w ten sposób naprzeciw zastrzeżeniom kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która odcięła się od jego wcześniejszych planów wprowadzenia kwot liczbowych dla nisko i średnio wykwalifikowanych imigrantów w formie przyjęcia górnego limitu numerów ubezpieczenia społecznego, uznając je za nie do pogodzenia z zasadą swobodnego przepływu siły roboczej.

Wyciągając wnioski, Cameron, jak twierdzi gazeta, chce maksymalnie rozciągnąć interpretację unijnych przepisów o swobodnym przemieszczaniu siły roboczej, bez formalnego ich uchylenia licząc, że w takiej formie jego pomysły będą do przyjęcia dla Niemiec.

Imigracja jest jedną z najważniejszych spraw, które Cameron zamierza poruszyć z Brukselą w negocjacjach nad nowym statusem W. Brytanii w UE. Antyeuropejska Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) stwarzająca zagrożenie dla torysów na prawym skrzydle sądzi, że zasada swobodnego przemieszczania się siły roboczej w ramach UE usprawiedliwia masową migrację.

W sprawie nowego statusu członkowskiego Brytyjczycy wypowiedzieliby się w referendum do końca 2017 r. - przewidują plany konserwatywnego rządu, przy założeniu, że wygra on wybory w 2015 roku.

comments