750x200

Testing 1 2 3

menu_cat.tpl


Biznes i finanse
Medycyna
Prezenty


menu_static.tpl


Kontakt

Tu jesteś: ad6.iswift.eu/ » Medycyna » Wysoki poziom niklu i selenu może zapobiegać rakowi trzustki

Wysoki poziom niklu i selenu może zapobiegać rakowi trzustki

Dodano: 2015-04-19 15:22:47 | Tagi:

Wysoki poziom niklu i selenu może zapobiegać rakowi trzustki
Wysoki poziom niklu i selenu w organizmie może zmniejszać ryzyko raka trzustki - informuje pismo "Gut".

 Zarówno nikiel, jak i selen są pierwiastkami śladowymi, występującymi w organizmie w minimalnych ilościach. Jak jednak wskazują badania, nawet te niewielkie ilości zmniejszają ryzyko zachorowania na najczęściej występująca odmianę raka trzustki. Najwyższy poziom niklu i selenu wiązał się z rzadszym o 35 do 95 proc. występowaniem raka trzustki.

Przeciwny efekt miały wysokie poziomy ołowiu, arsenu i kadmu. U osób z najwyższym poziomem arsenu czy kadmu rak trzustki pojawiał się 3,5 raza częściej niż u tych z najniższym poziomem, w przypadku ołowiu różnica była nawet sześciokrotna.

Naukowcy oznaczyli poziom 12 pierwiastków w obciętych paznokciach u nóg 118 pacjentów z najczęstszą - egzokrynową - postacią raka trzustki, oraz prawie 400 szpitalnych pacjentów, u których nowotwór ten nie wystąpił. Paznokcie pozwalają precyzyjnie zbadać jaka była zawartość pierwiastków śladowych w organizmie przez długi czas.

Choć dokładne przyczyny występowania raka trzustki wciąż pozostają niejasne, wiadomo, że około jednej trzeciej przypadków ma związek z paleniem tytoniu. Tytoń zawiera śladowe ilości metali ciężkich, w tym kadmu, który sprzyja również rakowi płuca, nerki i prostaty.

comments