750x200

Testing 1 2 3

menu_cat.tpl


Biznes i finanse
Medycyna
Prezenty


menu_static.tpl


Kontakt

Tu jesteś: ad6.iswift.eu/ » Medycyna » Nie należy spać w środku dnia! Cała prawda o drzemce

Nie należy spać w środku dnia! Cała prawda o drzemce

Dodano: 2015-04-19 15:22:47 | Tagi:

Nie należy spać w środku dnia! Cała prawda o drzemce
Sen jest najlepszym sposobem na zregenerowanie organizmu. Drzemka pozwala natomiast uzupełnić niedobory snu w ciągu dnia. Drzemka w ciągu dnia powinna trwać krócej niż 1,5 godziny - zaleca Iwona Kowalewski, specjalistka w dziedzinie relaksu.

- Generalnie z drzemkami jest sporo nieporozumień. Część naukowców, którzy zajmują się snem traktuje dwie pierwsze fazy snu już właśnie, jako sen. Tymczasem trzecia faza snu jest utratą świadomości - tym zaśnięciem właściwym, czyli takim, że my faktycznie zasypiamy - mówi Iwona Kowalewski specjalistka w dziedzinie relaksu.

- Sen od jawy odróżniamy w ten sposób, że jeżeli nie śpimy, to jesteśmy świadomi tego, co się dookoła nas dzieje. Natomiast, jeżeli śpimy - to nie jesteśmy tego świadomi. Przed zaśnięciem pojawia się moment rozluźnienia. Większość badaczy uważa, że to już jest faza snu. Tymczasem przez pierwsze pół godziny pozostaje nam świadomość, czyli zasypianie - jak to nazywają badacze od snu - tak naprawdę nie jest jeszcze snem, bo jesteśmy świadomi. Jest relaksem, odprężeniem - mięśnie stają się rozluźnione, umysł najczęściej uwalnia się od emocji, pojawiają się jakieś myśli, które sobie płyną, ale one nas nie angażują. Czyli to jest ten moment relaksu właśnie - wyjaśnia Kowalewski.

Zatem ile czasu powinna trwać drzemka, żeby nie przeszła w fazę właściwego snu? - Drzemka w ciągu dnia powinna trwać krócej niż 1,5 godziny, bo wtedy zapadamy w sen właściwy. Specjaliści raczej są zgodni w tym, że nie należy przechodzić pełnego cyklu snu w ciągu dnia. Na drzemkę wystarczy przeznaczyć 15-20 minut, maksymalnie do pół godziny. Wtedy to jest faktycznie relaks, ale jeszcze nie sen, bo w tym czasie nie zdążymy zasnąć - tłumaczy specjalistka.

comments